fbpx

Æ – Po co wychodzić z domu? – 3 powody dlaczego jest to dobre dla twojego ciała

Elemeno Spodnie EVO i Kurtka Camaro S

Dobroczynny wpływ na Twoje ciało

Oto część druga tematu “po co wychodzić z domu?”. Tym razem bierzemy na warsztat nasze ciało. Cześć pierwsza, traktująca o psychice, jest dostępna tutaj. Oczywiście ciało i umysł są ze sobą połączone, stąd też najczęściej, gdy duch ma się dobrze, ciało też ma się dobrze. Tutaj postanowiliśmy pominąć oczywiste powody dla których wychodzimy z domu, wszyscy wiemy, że świeże powietrze, ruch, etc są bardzo istotne. Jednak tym razem wybraliśmy kilka ciekawych, naszym zdaniem informacji, odrobinę mniej oczywistych, ale potwierdzonych badaniami.

Będąc na zewnątrz chronisz wzrok Swojego dziecka

Odkryto powiązanie pomiędzy czasem spędzonym na zewnątrz, a zmniejszeniem ryzyka rozwinięcia krótkowzroczności u dzieci. W podsumowaniu badań napisano wprost, że zwiększenie czasu spędzonego na zewnątrz, jest prostą strategią, aby zredukować ryzyko rozwinięcia krótkowzroczności zarówno u dzieci, jak i u dorosłych! Na Tajwanie zrobiono badanie porównawcze, w którym, w jednej szkole zalecono zwiększenie czasu spędzanego na zewnątrz, a drugą użyto jako punkt odniesienia. Po roku okazało się, że w szkole „bawcie się na zewnątrz”, procent krótkowzroczności wynosił 8.41%, a w szkole kontrolnej aż 17.65%, czyli ponad dwukrotnie więcej dzieci musiało nosić okulary!

Czas na zewnątrz redukuje stany zapalne

Stany zapalne, często związane ze stresem, odpowiadają za szereg chorób, począwszy od chorób autoimmunologicznych, na depresji czy nowotworach skończywszy. Tutaj też mamy badania naukowe, potwierdzające wspaniały wpływ natury na redukcję stanów zapalnych w organizmie. W jednym z nich, porównano dwie grupy, gdzie jedna spędzała weekend na łonie natury, druga natomiast była w mieście. Przed badaniem, ich poziom wskaźników stanów zapalnych był podobny, po badaniu zaś okazało się, że grupa “leśna” ma dużo lepsze wyniki krwi, poziom kortyzolu był też znacząco niższy. Wnioski są oczywiste, nawet weekend na łonie natury ma duży efekt na nasze zdrowie.

Światło słoneczne wspomaga działanie systemu immunologicznego

Jeśli chcesz mniej chorować, warto stymulować pracę układ immunologicznego. Jedna z doskonałych i sprawdzonych metod są spacery po parku, lub w lesie. Na pewno słyszałeś/słyszałaś o osobach, które nigdy nie chorują. Ci ludzie najczęściej pracują w lesie lub w polu. Jednym z efektów przebywania na świeżym powietrzu jest większa ekspozycja na światło słoneczne, które stymuluje produkcje witaminy D, ta zaś, oprócz wpływu na układ kostny i nerwowy, wpływa też na funkcjonowanie Fagocytów, a to jeden z rodzajów białych ciałek krwi. Dodatkowo okazuje się że Limfocyty T, kolejny rodzaj białych krwinek, są dużo bardziej aktywne i szybsze po ekspozycji na światło słoneczne. Czyli wprost, nasz układ odpornościowy potrzebuje światła słonecznego do sprawnego działania!

Do stworzenia tego wpisu użyto następujących artykułów, w nich znajdziesz linki do wspomnianych tutaj prac naukowych:

https://www.businessinsider.com/why-spending-more-time-outside-is-healthy-2017-7?IR=T

https://www.medicaldaily.com/why-you-need-go-outside-health-benefits-outdoors-410799

https://www.genengnews.com/topics/translational-medicine/sun-lights-a-fire-under-the-skins-t-cells/

.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X