fbpx

Æ – Po co wychodzić z domu? – 5 powodów dlaczego jest to dobre dla twojego umysłu i psychiki!

W pierwszym wpisie AE poruszyliśmy temat: Czy wychodzić z dziećmi gdy wieje, mokro… Teraz czas na zmierzenie się z reakcją obronną, która pojawiła się pewnie u większości z Was, “ale właściwie po co?”, szczególnie gdy wieje, jest zimno i w ogóle beznadziejnie.

Dla nas jest oczywiste, że wychodzimy na pole, wy możecie wychodzić na dwór, jak wolicie 🙂 po prostu pamiętajmy o tym, że nie ma złej pogody, ale jest nieodpowiedni strój! Tutaj Elemeno może co nieco pomóc.

Jednak zdajemy sobie sprawę, że większość ludzi ma inne zdanie, dlatego uważamy, że warto tutaj zamieścić w kilku punktach benefity, osiągalne dla każdego, praktycznie za darmo, bez apteki i bez połykania pigułek! Temat jest bardzo rozległy, dlatego postanowiliśmy podzielić go na 2 wpisy i zająć się osobno wpływem na psychikę i ciało. Skupiliśmy się tylko na przykładach, które są potwierdzone badaniami naukowymi. Na samym dole znajdziecie linki do odpowiednich artykułów, którymi się wspomagaliśmy.

5 powodów, dla których należy wychodzić z domu, wpływających na psychikę i umysł.

Spacery w naturalnej scenerii mają pozytywny wpływ na pamięć

W jednym zdaniu, twoje dziecko będzie się lepiej uczyć! Potwierdzają to badania naukowe, np. zrobiono badania na studentach Uniwersytetu Michigan, którzy najpierw dostali do wykonania krótki test pamięciowy. Następnie podzielono ich na 2 grupy, jedna poszła na spacer w parku, druga w przestrzeń miejską. Okazało się, że studenci którzy spacerowali między drzewami napisali test o 20% lepiej, niż studenci którzy wrócili z miasta. Są też inne podobne badania, potwierdzające pozytywny efekt żywej przyrody na pamięć.

Efekt odstresowujący

Istnieją badania wskazujące, że osoby które spędziły kilka nocy na łonie natury, mają obniżony poziom hormonu stresu: kortyzolu, w stosunku do osób które spędziły ten sam czas w mieście. Wniosek wydaje się dosyć oczywisty, weekend spędzony gdziekolwiek, ale między drzewami z dala od zgiełku świata, wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, obniża poziom stresu i pozwoli na lepsze funkcjonowanie.

Natura może zredukować zmęczenie psychiczne

Nieraz pewnie tak masz, że próbujesz coś zrobić, a twój mózg jest jak “flak”, niby działa, a efektów brak. Zmęczenie psychiczne to ciężka sprawa do pokonania, ale i tutaj mamy dowody na kojący wpływ natury. Są badania potwierdzające, że już nawet patrzenie na fotografie przyrody przynosi kojący efekt, pomyśl co może zdziałać prawdziwe zanurzenie się w przyrodę!

Czas na zewnątrz pomaga walczyć z Depresją i Nerwicą

“Jesienna deprecha” to stan, który dokucza bardzo wielu z nas w czasie jesiennych i zimowych miesięcy. Dni stają się krótsze, jest coraz chłodniej, wilgotno i w ogóle beznadziejnie. Tutaj też mamy dowody że natura jest świetnym lekiem i “polepszaczem nastroju”, wystarczą regularne spacery, lub poranny jogging i chce się żyć! Badania potwierdzają, że spacery w lesie są powiązane za zmniejszeniem poziomu lęków i okresów złego nastroju. Potwierdzają również pozytywny wpływ jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

Wpływa na lepszy sen

Nie tylko poczujesz się lepiej, ale będziesz też spać lepiej! Okazuje się że podczas noclegu na campingu dopasowujemy nasz zegar biologiczny do rytmu dnia określanego przez słońce. Osoby śpiące w domu, maja tendencje do “przeciągania” aktywności do późnych godzin nocnych, co ma wpływ na gorszą jakość snu i potem gorsze samopoczucie. Jednak wcale nie trzeba przenosić się do namiotu na każdy weekend, wystarczą regularne poranne spacery po parku i odrobina samodyscypliny w kładzeniu się do łóżka, aby nasz sen był dobrej jakości.

W następnym wpisie poruszymy wpływ na ciało, sprawdźcie naszą stronę za tydzień. Miłego weekendu!

Do stworzenia tego wpisu użyto artykułów poniżej, w nich znajdziesz też linki do wspomnianych prac naukowych.

https://www.businessinsider.com/why-spending-more-time-outside-is-healthy-2017-7?IR=T

https://www.medicaldaily.com/why-you-need-go-outside-health-benefits-outdoors-410799

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X